Muhteşem Doğasıyla Alanya’da Gezilecek Yerler

Muhteşem Doğasıyla Alanya’da Gezilecek Yerler

Antalya şehir merkezine 154 kilometre uzaklıkta bir cennet: Alanya!

Akdeniz kıyı serisinde bir hilal gibi uzanan bu güzel kentin en gözde tatil beldesi olan Alanya, mavinin ve yeşilin kucaklaştığı muhteşem bir yer. Alanya sadece muazzam plajları ve eşsiz doğası ile değil, aynı zamanda gezilip görülecek yerleri ile de ön plana çıkıyor. Alanya’da gezilecek yerler sizi bambaşka dünyaları keşfetmeye davet ediyor.

Alanya Kalesi

 

Alanya’da gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden bir tanesi ile başlayalım listemize… Alanya Kalesi, kentin sembolü niteliğindeki yapılardan bir tanesidir. Denizle arasında 250 metreden fazla mesafe bulunan bir yarımada üzerine konumlanmış olan Alanya Kalesi, 6.5 kilometre uzunluğunda surlara sahiptir. Bu özelliğiyle sadece Alanya’nın değil, Antalya’nın, hatta Türkiye’nin en değerli yapılarından bir tanesi niteliğindedir.

Alanya Kalesi’nin büyük bir kısmı, 13. yüzyılda, kentin Alaeddin Keykübad tarafından fethedilmesinden sonra inşa edilmiştir. İnşaatı, Alaeddin Keykübad’dan önce kentte bulunan Bizans ve Roma dönem surlarının kalıntıları üzerine konumlandırılmıştır. Bu dönemde Alanya Kalesi savunma amaçlı kullanılsa da Osmanlı İmparatorluğu altında daha ziyade bir yerleşke noktasına dönüşmüştür. Bu kale, Alanya’da gezilecek yerler arayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi bir yerdir.

Kızılkule ve Alanya Etnografya Müzesi

Alaeddin Keykübad döneminde Alanya’da inşa edilen ve günümüze kadar gelen bir başka yapı var sırada… Alanya’da gezilecek yerler arasında dolaşırken hem kentin hem de coğrafyamızın tarihi konusunda daha yakından bilgi almak isteyenlerin ilgisini çekebilecek bu kule, 13. yüzyıldan kalma. 33 metre yüksekliğinde ve 12.5 metre genişliğindedir. Adını mimarisinde kullanılan kızıl taşlardan almaktadır. Bu şekilde kızıl bir renk almasının ise ilginç bir hikayesi vardır. Kule inşaa edilirken sağlamlığını arttırmak adına harcına yumurta akı ilave edilmiş ve dış yüzeyine de yumurta sarısı sürülmüştür. Rivayete göre aldığı kızılımsı renk, dışına sürülen yumurta sarısından gelmektedir.

Kızılkule içerisinde bir de Alanya Etnografya Müzesi yer almaktadır. 1950’lerde onarılan kulenin içerisine 1970’lerde müze açılmıştır. Etnografya Müzesi, Alanya’da gezilecek yerler arasında en güzel noktalardan bir tanesidir. Pazartesi hariç her gün açık olan müze, Alanya’da yaşamış uygarlıklardan eserler sunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin akın ettiği bu özel müzeyi siz de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Damlataş Mağarası

 

Alanya’da deniz kıyısında yer alan Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi’nin batı kıyısında bir konumda yer almaktadır. Bu mağara tamamen tesadüfi bir şekilde bulunmuştur. 1948 yılında gerçekleştirilen liman inşaatı sırasında bu bölgenin dinamitlenmesi, Damlataş Mağarası’nı ortaya çıkmasına yol açmıştır. Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olan Damlataş Mağarası, Alanya’da gezilecek yerler arasında en etkileyici olanlardan bir tanesidir.

Damlataş Mağarası’nın aynı zamanda bir hastalığa fayda sağlayan özelliği bulunmaktadır. Normalin 10 katı daha fazla karbondioksit ve yüksek oranda nem içeren bir mağaradır. Bu özellikleri sebebiyle astım hastalığına iyi geldiği düşünülmüştür.

Alanya Seyir Terası

 

Alanya’ya geldiniz; mağaralar, kale ve müze ile güzel bir gün geçirdiniz. Şimdi biraz oturup soluklanma, manzaraya karşı güzel, demli bir çay içme vakti. İşte bunun için önerimiz Alanya Seyir Terası. Alanya’da gezilecek yerler arasında en güzellerinden bir tanesi olan Alanya Seyir Terası, sizi bu kente aşık edecek güzelliktedir.

Denizden 650 metre yükseklikte olan seyir terası, Alanya’yı geniş bir açıdan kuşbakışı izleyebileceğiniz güzellikte bir bölgede yer almaktadır. Seyir terası bölgesinde ayrıca parklar, dinlenme alanları ve piknik yerleri bulunmaktadır. Seyir Terası’na ulaşmak için Keykubat Bulvarı yolunu kullanabilirsiniz. Bu terasta hem ailenin büyükleri hem de küçükleri eğlenceli vakit geçirebilirler.

Alanya Süleymaniye Camii

 

Anadolu’nun en sevimli minik camiilerinden bir tanesi Alanya’da yer almaktadır. Alanya’da gezilecek tarihi yerlerden bir tanesi olan Alanya Süleymaniye Camii, yine Alaeddin Keykübad’ın kente armağanı olan bir yapıdır. 1231 yılında inşa edilen bu camii, 16. yüzyılda Osmanlı Padişahı Kanunin Sultan Süleyman’nın ardından Süleymaniye Camii adını almıştır.

Moloz taştan yapılmış olan Alanya Süleymaniye Camii, kare planlı bir yapıdır. Sekizgen bir kasnak üzerine yerleştirilmiş olan bu camiinin kubbesi kiremittendir. Eski devirlerde ezan sesini kente duyurmanın yöntemi, camiilerin akustik mimarilerinde gizliydi. Kubbede yer alan ve askılık görevi gören kısımda 15 adet küçük küp yer almaktadır. Bu küpler akustik açıdan camiinin gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca kapılarda ve pencerelerde Osmanlı döneminden kalma ahşap oyma işçiliğini görmek mümkündür. Alanya’da gezilecek yerler arasında yer alan en güzel yapılardan biri olan bu camiiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.  

Dim Mağarası

Alanya’da gezilecek yerler listesine bir başka mağara ile devam ediyoruz.  Alanya’nın doğal güzelliklerinden bir diğeri Dim Mağarası. Dim Çayı ve Dim Vadisi’nin bulunduğu alanda olduğu için bu mağaraya Dim Mağarası adı verilmiştir. Türkiye’nin en güzel mağaralarından bir tanesi olan Dim Mağarası içerisinde pek çok sarkıt ve dikit bulunmaktadır. Toplamda 410 metre derinliğinde olan bu mağaranın 360 metresi ziyaretçilerin görmesi için açık hale getirilmiştir. Tarih öncesi dönemlerde bölgede yaşayan insanlar tarafından barınma amaçlı kullanılan bu mağara, turizme açılmadan önce keçi barınağı görevi görmüştür.

Dim Mağarası, Alanya’da gezilecek yerler arasında size serinleme imkanı veren bir yerdir. Mağaranın içerisindeki sıcaklık 18°C’dir. Yaz boyunca oldukça sıcak olan güzel Alanya’da hem serinlemek hem de güzel bir yer görmek isteyenler için ideal bir ziyaret noktasıdır.  Oldukça soğuk bir suya sahip olan Dim Çayı, etrafındaki işletmelerle birlikte turistik bir nokta haline gelmiştir. Soğuk suda serinlemek isteyenlerin ve nemden bunalanların adresi olan Dim Çayını Alanya’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.