Gittiğinize Değecek En Güzel Alanya Plajları

Gittiğinize Değecek En Güzel Alanya Plajları

Bölge tarihi bakımından her daim önemli bir yere sahip olan Alanya’da Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları’nın izlerine rastlayabilmek mümkün.

Bulunduğu bölgede adeta bir kale görevi üstlendiği için tarih boyunca jeopolitik açıdan önem taşıyan Alanya, Akdeniz’in en güzel sahillerine sahip olduğu için günümüzde dünyanın en gözde tatil yörelerinden. Özellikle yazın cazibe merkezi haline gelen Alanya plajları, hem yerli hem de yabancı turistlerin ülkemizdeki uğrak yerlerinden.

Mavi Bayrak sahibi Alanya plajları, uluslararası standartları taşıyan tertemiz deniz suyu ile herkes için görülmeye değer. İncecik ve sarı renkli kumsalları ile yazın keyfini çıkarmayı garantileyen Alanya plajları; Alanya Kalesi, Kızılkule, Syedra Antik Kenti gibi mutlaka görülmesi gereken yerlerden sonra yorgunluk gidermek için birebir.

Beklentilerinizi Karşılayacak Alanya Plajları

Görenleri hayran bırakan yemyeşil doğası, mavinin her tonunu barındıran denizi ve daima sıcacık gülümsemesiyle sizleri karşılayan güneşi ile Alanya, gerçekten de tatil yapmak için son derece ideal. Bu nedenle Alanya’nın kıyı şeridi boyunca uzanan plajları da tatilcilerin keyifli zamanlar geçirmek ve tüm yılın stresinden arınmak için en sık tercih ettikleri yerlerden.

Biz de sizler için cennetten bir parçaymış izlenimi uyandıran ve en çok tercih edilen Alanya plajlarını özelliklerine göre sınıflandırdık. Tatilinizi Alanya’da geçirmeyi planlıyorsanız, Alanya plajları ile ilgili rehber niteliğindeki içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Alanya’da Gezilecek Yerler başlıklı yazımıza göz atarak tatilinizi dolu dolu geçirmek için keşfedebileceğiniz yerleri listeleyebilirsiniz.

1. Berraklığıyla Göz Dolduran Damlataş Plajı

Binlerce sarkıt ve dikitle bezeli Damlataş Mağarası’nın hemen önünde bulunan Damlataş Plajı, cam gibi bir denize sahiptir. Kayalarla çevrelenmiş doğal bir plaj olan Damlataş Plajı, Kleopatra Plajı’nın da devamıdır.

Uzun bir yüzme parkuru arayanlar için oldukça ideal olan bu plaj, geniş kumsalı ve tertemiz havası ile Alanya plajları içinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her yaz binlerce turistin akınına uğrayan Damlataş Plajı’nda siz de ailenizle denizin dibindeki balıkları seyrederek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

2. Göz Alıcı Kumsalıyla Demirtaş Plajı

Masmavi deniziyle gören herkesi deniz keyfi yapmaya davet eden Demirtaş Plajı, upuzun kumsalı ile adeta büyülüyor. Turistler kadar Caretta Caretta’ların da tercih ettiği noktalardan biri olan bu plaj, özellikle sakinlik arayanlar için uygun bir rota olacaktır.

3. Altın Sarısı Kumsalı ile Büyüleyen İncekum Plajı

Yemyeşil ormanla iç içe İncekum Plajı, adını olağanüstü ince bir yapıya sahip olup vücuda yapışmayan altın sarısı kumlarından alıyor. Yavaş yavaş derinleşen denizi, çocuklu aileler için de uygun olabilir. Küçük bir koydan oluşan plajın yakınında bulunan mesire alanı, hem deniz hem de piknik keyfi yaşamak isteyenleri ağırlıyor.

Üstelik Orman Bakanlığı’na ait İncekum Orman Kampı, deniz ve piknik keyfini birkaç gün daha uzatmak isteyenler için çadır kurma alanı sağlıyor. Eğer siz de kamp yapmayı seviyorsanız İncekum Plajı’na giderken çadırınızı yanınıza almanızda büyük fayda var.

4. Sükunet Arayanların Gözdesi Fuğla Plajı

Geniş bir koyun içinde yer alan Fuğla Plajı, Alanya’ya 20 kilometre mesafede olup hem yüzüp hem de kafa dinlemek isteyenlerin en sık tercih ettiği yerlerden. Alanya’nın batısında bulunan plaj, özellikle günübirlik gezintiye çıkan teknelerin sıklıkla uğradığı bir nokta. Ek olarak, her ne kadar kumsala sahip olsa da Fuğla Plajı’nın burun kısımlarında kum kayası ve kayalıklara rastlamak da mümkün.

5. Efsanevi Kleopatra Plajı

Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz seferlerinden birinde Alanya’nın bu noktasında denize girmeye karar vermiştir. İncecik kumu ve cam gibi deniziyle kraliçeyi dahi etkileyen Kleopatra Plajı’nın sizi de cezbedeceğinden eminiz. Alanya’nın en ünlü sahillerinden biri olan Kleopatra Plajı, yaklaşık 2 kilometre uzunluğa sahip olup şehrin ana caddesine paralel konumlanmıştır. Plajın bittiği yerde Damlataş Plajı başlar ve bu eşsiz güzelliği devam ettirir.

Kleopatra Plajı’nın keyfini çıkarırken ayaklarınızın etrafında dans eder gibi yüzen renkli balıklar görebilirsiniz. Ancak denizin birkaç adım boyunuza gelmesi de olası. Bunların yanı sıra güneşin batışı sırasında benzersiz bir manzaraya sahne olan Kleopatra Plajı’nda sevdiklerinizle geçirdiğiniz anları fotoğraflayarak ölümsüzleştirmenizi şiddetle öneririz.

6. Çocuklu Aileler İçin İdeal: Doğu Plajı

Doğu Plajı, Keykubat Plajı veya Begonvil Plajı olarak da anılıyor. 1226 yılında Alanya’yı fetheden Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’tan dolayı Keykubat Plajı ismiyle de bilinen bu plaj kimilerince kıyı boyunca yetişen begonvillerden dolayı Begonvil Plajı olarak da isimlendiriliyor.

Alanya’nın doğusuna doğru uzandığı için Doğu Plajı diye de bilinen bu doğal plajda kıyı boyunca tesisler ve parklar bulabilmek mümkün. Bir doğa harikası olan Doğu Plajı, aniden derinleşmeyen yapısı ile özellikle çocuklu ailelerin ilk tercihlerinden. Plajı ve denizi kumla kaplı olan Doğu Plajı’nın da diğer plajlar gibi Mavi Bayrak sahibi olduğunu belirtelim.

7. Doğal Havuzlu Koru Plajı

Her ne kadar Kleopatra Plajı kadar meşhur olmasa da Alanya plajları arasında hatrı sayılır bir güzelliğe sahip olan Koru Plajı, Alanya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikası. Kendi kendini filtre edebilen 3 doğal havuzu bulunan Koru Plajı’nın özellikle yüzmeyi yeni öğrenenler için ideal koşullar sunan 2 havuzu olduğunu belirtmekte yarar var.

Yaklaşık olarak 3 kilometrelik bir sahili bulunan Koru Plajı’nın doğal olarak filtrelenen yapısı sayesinde dalga ile gelen deniz suları, havuzları sürekli olarak temizliyor. Bu nedenle oldukça berrak bir suyu olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz Koru Plajı, özellikle hafta sonları Alanyalıların uğrak yerlerinden biri haline geliyor.

8. Su Sporları İçin İdeal: Portakal Plajı

Oba Çayı’nın denize döküldüğü yerden başladığı için Oba Plajı olarak da anılan Portakal Plajı, Dim Çayı’nın denize döküldüğü noktada sonlanıyor. Torosların heybetli yamaçlarını ardına alan plajın Alanya merkezine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Oba Çayı ve Dim Çayı’nın döküldüğü yerlerde serin ve tatlı bir suya sahip olan Portakal Plajı’nda rüzgar sörfü gibi su sporları yapabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

9. Tarihin İçinde Keyif: Tersane Plajı

Günümüze kadar bozulmadan gelen Alanya Tersanesi ile Kızılkule arasında yer alan ve tarihle iç içe bir güzellik sunan Tersane Plajı, diğer plajlardan farklı olarak çakıllı bir yapıya sahiptir. Tersane Plajı’na ulaşmak için Kızılkule’nin önündeki tarihi kapıdan geçip merdivenlerden inerek zamanda yolculuk yapma fırsatı bulabilmeniz mümkün.

10. Tekne Gezilerinin Uğrak Yeri: Ulaş Plajı

Alanya’nın batısına uzanan bir diğer ince kumlu plaj da Ulaş Plajı. Piknik keyfi ile deniz keyfini birleştirmeyi sevenler için ideal bir ortam sunan Ulaş Plajı, yemyeşil ağaçlar ve renkli çiçeklerle sarılı bir doğa harikasıdır. Karayolunun hemen kenarında bulunan plaja ulaşmak için merdiven kullanılmaktadır. Gezintiye çıkan teknelerin uğrak yerlerinden olan Ulaş Plajı, Alanya’nın bir diğer popüler noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Alanya’nın tarih ve doğanın buluştuğu bir merkez olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır. Eğer siz de Akdeniz’in en güzel noktasında ailenizle huzurlu bir tatil geçirmek için fırsat kolluyorsanız, hayalinizi helal belgeli Adenya Hotels’te gerçekleştirebilirsiniz. Yaşam tarzınıza ve beklentilerinize uygun ve konforlu bir tatil için hemen tatil tarihlerinizi belirleyip zaman kaybetmeden rezervasyon yaptırabilirsiniz.